Previous
Next
ELITE LEAGUE 2023-2024 / ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ - ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ ΑΣ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Ταβάνι της ο ουρανός

Η φλόγα το έκανε ξανά. Παρόλο που βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (-12 στο 28′) με αυταπάρνηση και καρδιά κέρδισε τον Πανερυθραϊκό με 74-70 και παρέμεινε στην δεύτερη θέση της Elite League Ερρίκος Ντυνάν. Παράλληλα με την σημερινή της νίκη, κλείδωσε την παρουσιά της στα play off της κατηγορίας.

Ο αγώνας

Πάρα πολύ καλός ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να είναι αρκτετά εύστοχες. Μετά από τρία λεπτά στο παιχνίδι το σκορ ήταν 7-7. O Πανερυθραϊκός ήταν πιο συγκεντρωμένος και με συνέπεια στο επιθετικό ριμπάουντ προηγήθηκε με 13-9 στο 7’. Με σόου του Μπράντφορντ που είχε φτάσει στους 12 πόντους, η ΝΕΜ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο συν ένα, 16-15.

Με δύο βολές του Μπράντφορντ, τέσσερις πόντους του Κοκορέλη κι ένα τρίποντο του Γκάτζια,  η ΝΕΜ πήρε την μεγαλύτερη διαφορά της στον αγώνα, 25-17. Ο Κοκορέλης βρήκε ρυθμό και με νέο τρίποντο έκανε το 28-20,  6.30’ για το τέλος του ημιχρόνου. O Πανερυθραϊκός αντέδρασε. Με Τσουργιάννη και Σαμοντούροφ, έτρεξε ένα επιμέρους 7-0 και μείωσε στον πόντο, 28-27. Η ΝΕΜ με ένα 5-0 σερί έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο συν 6, 33-27.

Με 5-0 σερί μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανερυθραϊκός και μείωσε στο πόντο, 33-32. Ο Τσρνιτς μπήκε στην εξίσωση και η ομάδα των βορείων προαστίων προσπέρασε στο σκορ, 42-41.Ο Κουρουπάκης δεν είχε αντίπαλο στο ζωγραφιστό, ήταν αρκετά εύστοχος από την γραμμή των βολών και η ομάδα του Χουχουλή έκανε το 48-43. Το σερί μεγάλωνε για τους «κόκκινους» που εκτόξευσαν την διαφορά στους 12, 55-43. Με τον Τσόχλα να βάζει 5 πόντους και τον Μπράντφορντ μία βολή, η φλόγα μείωσε στους 6, 55-49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με την φλόγα να επιστρέφει και να περνά στο σκορ με 63-60, με μπροστάρη τον Γερομιχαλό. Ο Πανερυθραϊκός δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με τους Νικολαΐδη και Μπρούερ να σκοράρουν για τρεις, προηγήθηκε λίγο πριν το τέλος με 68-67. Ο Κοκορέλης όμως, με ένα τεράστιο επιθετικό ριμπάουντ και μεγάλο ριμπάουντ έδωσε στη ΝΕΜ το προβάδισμα, το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος παίρνοντας τη νίκη με 74-70.

Δεκάλεπτα: 16-15, 33-27, 49-55, 74-70

Νεανική Εστία Μεγαρίδας (Μάνταλος): Μπράντφορντ 25 (3), Μαλούκος, Γκάτζιας 5 (1), Ζαραϊδώνης, Τσόχλας 8 (2), Κοκορέλης 13 (2), Καλλινικίδης, Αρνόκουρος 6, Γερομιχαλός 17 (2).

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Τσρνιτς 13 (3), Νικολαΐδης 3 (1), Καλλιανιώτης 3 (1), Κουφόπουλος 9 (1), Ιωαννίδης, Τσουργιάννης 2, Μπρούερ 13 (1), Μπαζίνας, Σαμοντούροβ 5 (1), Κουρουπάκης 17, Αθηναίου 5 (1).