Previous
Next
ELITE LEAGUE 2023-2024 / ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ - ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ (ΚΩΣΤΑΣ ΜΟΥΝΤΡΙΧΑΣ / EUROKINISSI)

Ένα βήμα πιο κοντά…

Την 19η νίκη της στο πρωτάθλημα της Elite League Ερρίκος Ντυνάν πανηγύρισε η ΝΕΜ, η οποία κέρδισε εκτός έδρας τον Ερμή Σχηματαρίου με 86-77 και παρέμεινε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Τρομερή τρίτη περίοδος για την ομάδα του Γιώργου Μάνταλου, που σημείωσε 35 πόντους με… χορό τριπόντων!

Ο αγώνας

Πάρα πολύ κακό ήταν το ξεκίνημα της ομάδας μας επιθετικά η οποία μετά από τέσσερα λεπτά είχε σκοράρει 2 πόντους και ήταν πίσω στο σκορ με 7-2. Η 🔥 άρχισε να βρίσκει τον δικό της ρυθμό και με ένα επιμέρους 7-0 πέρασε μπροστά με 9-7 στο 6’. Το παιχνίδι ήταν παρά πολύ νευρικό με τις δύο ομάδας να μην σκοράρουν με συνέπεια. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 13-13.

Με τους Μαλούκο, Γκάτζια και Μαντίκο να σκοράρουν, η ΝΕΜ διατηρούσε τα ηνία, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Στο 13’ η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου ήταν μπροστά με 2 πόντους, 20-18. Ο Ερμής απάντησε και με ένα δικό του 8-0 πέρασε μπροστά στο σκορ, 26-20. Οι γηπεδούχοι χωρίς να εντυπωσιάζουν, έβρισκαν πόντους με τον Δημήτρη Γερομιχαλό και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 3 πόντους, 36-33.

Με εντυπωσιακή ευστοχία ξεκίνησε η ΝΕΜ το τρίτο δεκάλεπτο σημειώνοντας 13 πόντους! σε λιγότερο από τρία λεπτά και προσπέρασε με 6, 46-40. Η 🔥 είχε σκληρύνει στην άμυνα και με επιθετικό ρεσιτάλ έκανε το 51-43 στο 25’. Ο Ερμής ήταν ανταγωνιστικός και μείωσε και πάλι στο καλάθι, 51-49. Την δύσκολη στιγμή για τη ΝΕΜ μίλησε ο αρχηγός. Ο Γκάτζιας με δύο τεράστια τρίποντα και ο Κόκο με ένα έκαναν το 60-49 στο 28’. Στην εξίσωση μπήκε και ο Πετράν, ο οποίος με 2 σερί τρίποντα έκανε το 66-49. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την φλόγα στο συν 16, 68-52.

Κυριαρχική ήταν και στην έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου και έκανε το 72-54. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, ο Πέτρος με νέο τρίποντο έκανε το 75-58 στο 35’. Η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου διαχειρίστηκε το προβάδισμα της και παρόλο που ο Ερμής βρήκε πόντους και μείωσε σε μονοψήφιο κράτησε την ψυχραιμία της και έφτασε στη νίκη με 86-77.

Δεκάλεπτα: 13-13, 36-33, 52-68, 77-86

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): ΜακΚίσικ 6, Γράβας 6, Ιωάννου 3, Κωστόπουλος, Μπολάτογλου, Αγγελή 9 (1), Μαργέλης 2, Τσουκουεμέκα 20, Γερομιχαλός 24 (3), Ζορμπάς, Μητσιμπόνας 7 (1).

Νεανική Εστία Μεγαρίδας (Μάνταλος): Μπράντφορντ 17 (1), Μαλούκος 2, Γκάτζιας 16 (4), Τσόχλας, Κοκορέλης 8 (2), Καλλινικίδης 4, Αρνόκουρος 6, Μαντίκος 3 (1), Γερομιχαλός 28 (4), Αναστασόπουλος, Γκιούλης.