Previous
Next
(INTIME Sports)

Με καρδιά και ψυχή πέρασε από το Ιβανώφειο!

Η “φλόγα” καίει δυνατά, με περηφάνια… Η ΝΕΜ παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16 πόντους διαφορά, 38-22 στο ημίχρονο, κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και τελικά να επικρατήσει του Ηρακλή με 72-69 και πλέον εδραιώνεται στην πρώτη τετράδα της Elite League Ερρίκος Ντυνάν.

Ο αγώνας

Με τρομερά επιθετικά προβλήματα μπήκε η ΝΕΜ στο παιχνίδι, η οποία δυσκολευόταν να σκοράρει. Παρόλο που προηγήθηκε με 5-2, ο Ηρακλής απάντησε με ένα 8-0 για το 10-5. Έκτοτε, οι Θεσσαλονικείς δεν έχασαν το προβάδισμα και παρά την προσπάθεια της φλόγας έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 6, 16-10.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε το δεύτερο δεκάλεπτο. Τα Μέγαρα δεν μπορούσαν να βρουν σε κανέναν σημείο του πρώτου ημιχρόνου ρυθμό. Ο Ηρακλής ήταν καλύτερος, εντυπωσιακός στην επίθεση και εκμεταλλευόμενος στο έπακρον την αστοχία των “πορτοκαλί” κατόρθωσε να πάρει την μεγαλύτερη διαφορά του στον αγώνα και να πάει στα αποδυτήρια στο συν 16, 38-22.

Με το μαχαίρι στα δόντια και με άμυνα που σπάει κόκαλα, η ΝΕΜ αντέδρασε και με ένα επιμέρους 10-0 με πόντους του Μπράντφορντ και Γερομιχαλού, μείωσε στους 6, 38-32. Ο Ηρακλής σκόραρε το πρώτο εντός πεδιάς στο δεύτερο ημίχρονο μετά από 4 λεπτά. Με γκολ φάουλ του Γκάντζια και τρίποντο του Γερομιχαλού, η ομάδα του Μάνταλου έφτασε την διαφορά στο καλάθι, 40-38. H αντεπίθεση ήταν διαρκείας και με τον Γκάτζια να ευστοχεί για τρεις τα Μέγαρα προηγήθηκαν 45-44 στο 26′. Η ΝΕΜ τα έκανε όλα άριστα και πήρε αέρα 7 πόντων, 53-46. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο συν 4 για την ομάδα μας, αφού ο Παπαρέγκας ευστόχησε σε τρίποντο για το 53-49.

Με ένα 5-0 σερί μπήκε ο Ηρακλής, αλλά η ΝΕΜ απάντησε με ένα επίσης 5-0 δικό της για το 58-54 στο 32′. Με τρίποντο του Γκάτζια και πόντους του Τσόχλα, η ομάδα μας προηγήθηκε με 63-57. Κάρι και Παπαρέγκας με τρίποντα, έριξαν την διαφορά στους 4, 66-62 στο 36′. O Γκάτζιας δεν μπορούσε να χάσει… τρίποντο και με νέα… βόμβα έστειλε την διαφορά στους 7, 69-62. Ο αρχηγός ήταν παρών και η ΝΕΜ έφτασε σε μία σπουδαία νίκη με 72-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-10, 38-22, 49-53, 69-72