Previous
Next
(EUROKINISSI)

Ουσία και θέαμα

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους πανηγύρισαν τα Μέγαρα, τα οποία σε ορισμένα σημεία του αγώνα, έκρυψαν την μπάλα και πήραν μία άνετη νίκη κόντρα στον Έσπερο Λαμίας με 99-81. Πλέον η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου έχει ρεκόρ 12-7 και συνεχίζει να φιγουράρει μέσα στην τετράδα της Elite League Ερρίκος Ντυνάν. Επόμενο παιχνίδι, την Τετάρτη (07/02) κόντρα στην Ελευθερούπολη.

Ο αγώνας

Με 5 γρήγορους πόντους ξεκίνησε ο Έσπερος το παιχνίδι και προηγήθηκε με 5-2. Η ομάδα μας αντέδρασε και με τον Άγγελο Γκάτζια να σημειώνει 5 πόντους και τον Μαλούκο 2, πήρε τα ηνία για το 12-7 στο 4′. H φλόγα έβρισκε ρυθμό στην επίθεση και με τον Κρίστιαν Μπράντφορντ να μπαίνει στην εξίσωση έκανε το 17-10 στο 6′. Η ΝΕΜ είχε ασύλληπτη κυκλοφορία μπάλας και με νέο τρίποντο του αρχηγού, πήρε αέρα 10 πόντων, 24-14. Ο Μανοΐλοβιτς με 3 βολές μείωσε στους 7, 24-17. H ομάδα μας με τέσσερις βολές, τρεις του Μπράντφορντ και μία του Γκάτζια έκλεισε την περίοδο με 28-17.

Ζαραΐδώνης και Μαντίκος με τρίποντα έδωσαν στην ομάδα μας το μεγαλύτερο προβάδισμα της, 34-19 στο 12′. Η ομάδα της Λαμίας προσπάθησε να πιέσει και με τον Νεμάνια Μανοΐλοβιτς να ηγείται στο σκοράρισμα έριξε την διαφορά στους 10, 40-30. O Μπράντφορντ πήρε μπρος και με νέο τρίποντο έκανε το 43-32. Ο Χρηστάρας δεν σταμάτησε εκεί και με ώραιο σουτ έστειλε την διαφορά στους 13, 45-32, 25” για το τέλος του ημιχρόνου. Ο Έσπερος κάλεσε τάιμ άουτ και με γκολ – φάουλ του Μανοΐλοβιτς έκανε το 45-34, με 5” να απομένουν. Ο Μπράντφορντ δεν είπε την τελευταία του λέξη και με σλάλομ έκανε το 47-34 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με δύο τρίποντα του Λεγκίκα μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Έσπερος, με την φλόγα να απαντά με 5 πόντους του αρχηγού και το σκορ να γίνεται 52-40. Ο ψηλός της Λαμίας το… έβλεπε βαρέλι και με νέο τρίποντο μείωσε στους 9, 52-43. O Koκορέλης έδωσε λύση από την περιφέρεια για το 57-45. Ο Έσπερος με βολές του Τζόρτζεβιτς έκανε το 59-49. Η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου με τέσσερις πόντους του Τσόχλα, δύο του Γερομιχαλού και δύο του Αρνόκουρου ανέβασε την διαφορά στους 18, 67-49. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παρατούσαν και με ένα επιμέρους 8-2 σερί έκλεισαν την περίοδο στο πλην 12, 69-57.

Με ένα άμεσο τρίποντο του Γερομιχαλού και δύο έμμεσα του Χρηστάρα η ομάδα μας πήρε την μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι, 78-59. Την σκυτάλη πήρε ο Κοκορέλος για το 83-62. Ο Μπράντφορντ έκανε ό,τι ήθελε και τα Μέγαρα έκαναν το 95-70. Το παιχνίδι είδε διαδικαστικό χαρακτήρα με την ομάδα μας τελικά να επικρατεί με 99-81.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-17, 47-34, 69-57, 99-81