Previous
Next
29a747c3-87ae-4bb9-ae38-5b061e3b4baf

Ήττα στην Γεωργιανή

Η ΝΕΜ δεν τα κατάφερε κόντρα στην Ελευθερούπολη, γνωρίζοντας την ήττα με 67-57. Η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου, πλήρωσε την αστοχία της (19/66 εντός πεδιάς) και… χάλασε το θετικό σερί των τριών νικών της. Πλέον τα Μέγαρα έχουν ρεκόρ 12-8, αλλά παραμένουν στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα της Elite League Ερρίκος Ντυνάν.

Ο αγώνας

Φρενήρης ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο ξεκίνημα του με τα Μέγαρα να προηγούνται με 9-8 μετά από 4 λεπτά, με τους Μπράντφορντ και Αρνόκουρο να σκοράρουν από 4 πόντους. Το δίδυμο αυτό, έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, είχε φτάσει στους 12 πόντους, με την ομάδα του Μάνταλου να προηγείται με 13-10 στο 6′. Η “φλόγα” είχε επιβάλει τον δικό της ρυθμό και με εντυπωσιακή άμυνα πάνω στα ατού της Ελευθερούπολης έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 15-14.

Με τρίποντο του Τσόχλα ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο η ΝΕΜ για το 18-14. Στην εξίσωση του αγώνα μπήκε ο Πέτρος Γερομιχαλός και με προσωπικούς πόντους έκανε το 22-17 στο 15′. Με βολές του Μπράντφορντ, η ομάδα μας πήρε την μεγαλύτερη διαφορά της στο παιχνίδι, 24-17. Η “φλόγα”, είχε δεχτεί 3 πόντους σε 6 λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Χρηστάρας είχε πάρει το όπλο του και με νέο τρίποντο έκανε το 27-19, τρία λεπτά για το ημίχρονο. Η Ελευθερούπολη για πρώτη φορά έτρεξε ένα επιμέρους 4-0 και μείωσε στους 4, 27-23 στο 19΄. Σαν να μην έφτανε αυτό, οι γηπεδούχοι βρήκαν δύο τρίποντα, ένα με τον Γκάθραϊτ και ένα με τον Άλεν και προσπέρασαν με 29-27. To ημίχρονο έκλεισε στο 30-27, με βολή του Μαστόρου, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα επιμέρους 11-0 στα τελευταία τρία λεπτά.

Με τρίποντο του Γκάτζια ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Μεγαρίδα και ισοφάρισε σε 30-30. Έκτοτε οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 4-0 για το 34-30 στο 24′. Ο Καλογερίας με τρίποντο έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα στην ομάδα του, 39-30. Με Γκάτζια και Γερομιχαλό, η “φλόγα” μείωσε στους 6, 41-35 στο 26′. Οι γηπεδούχοι είχαν μεγαλύτερη ψυχραιμία και με ένα νέο 5-0 σερί έκαναν το 46-35. Ο Μπράντφορντ με 3 δικούς του πόντους προσπαθούσε να κρατήσει την ομάδα μας κοντά στο σκορ, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 49-38.

Η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου, είχε καλύτερη παραγωγικότητα στο τελευταίο δεκάλεπτο και με γκολ-φάουλ του Κοκορέλη μείωσε στους 9, 55-46. Παρόλο που η Ελευθερούπολη είχε διψήφια διαφορά, η ομάδα μας δεν τα παράτησε. Με 3 πόντους του Μπράντφορντ και ένα γκολ φάουλ του Ζαραΐδώνη, η ΝΕΜ μείωσε στους 5, 59-54. Δύο βολές του Άλεν, έκαναν το 65-57, 50” για το φινάλε. Τελικά, η ομάδα μας, ηττήθηκε με 67-57.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15, 30-27, 49-38, 67-57.