𝐅𝐨𝐥𝐥𝐨𝐰 𝐭𝐡𝐞 𝐟𝐥𝐚𝐦𝐞 🔥 𝐦𝐚𝐤𝐞 𝐧𝐞𝐰 𝐦𝐞𝐦𝐨𝐫𝐢𝐞𝐬

Previous
Next

Πάλεψε αλλά δεν ήταν αρκετό

Παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 48-34 στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, η ΝΕΜ δεν τα παράτησε, ισοφάρισε σε 51-51, αλλά λίγο η αστοχία και λίγο η τύχη της στέρησαν ένα σπουδαίο διπλό στην Λευκάδα. Η Δόξα επικράτησε με 65-62 και η φλόγα έπεσε στην τρίτη θέση της Elite League Ερρίκος Ντυνάν με ρεκόρ 15-9.

Ο αγώνας

Καλώς ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα του αγώνα με την ομάδα μας να προηγείται με 7-4 μετά από τρία λεπτά. Η Δόξα απάντησε με ένα 4-0 σερί για το 8-7. Με 3 πόντους του Γκάτζια και 2 του Γερομιχαλού η ομάδα μας προσπέρασε με 4, 12-8. Η 🔥 διατηρούσε τα ηνία και με τον Ζάρα έκανε το 16-11 στο 9’. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την ΝΕΜ να προηγείται με 5 πόντους, 19-14.

Αρκετά νευρικά μπήκε η ΝΕΜ στο δεύτερο δεκάλεπτο, σκόραρε μόλις 2 πόντους σε σχεδόν τρία λεπτά, αλλά κράτησε το προβάδισμα της, 21-18. Με τρίποντο του Τσόχλα η 🔥πήρε αέρα έξι πόντων, 24-18 στο 14’. Ο Σκουλίδας με 5 πόντους, μείωσε στο καλάθι, 27-24 στο 16’. Με γκολ φάουλ του Χρηστάρα, η ομάδα μας έκανε το 30-24. Η Δόξα έκανε την αντεπίθεση της και με ένα επιμέρους 9-0 έκανε το 33-30, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου!

Με 5-0 σερί μπήκε η Δόξα στο ματς και πήρε την μεγαλύτερη διαφορά της στον αγώνα, 38-30. Η ομάδα μας ήταν παρά πολύ άστοχη και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13 πόντους διαφορά, 45-32. Ο Σκουλίδας είχε βρει ρυθμό και η Δόξα έστειλε την διαφορά στους 14, 48-34. Ζάρα και Γκάτζιας με δύο τρίποντα μείωσαν στους 8, 50-40. O αρχηγός φώναξε παρών και με προσωπικούς πόντους μείωσε με το τέλος της περιόδου στους 6, 51-45.

Με πίστη μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΝΕΜ και με 6-0 σε 2 λεπτά με τον Χρηστάρα και τον Πέτρο, ισοφάρισε σε 51-51. Η Λευκάδα με δύο τρίποντα πήρε ξανά αέρα 6 πόντων, 59-53. Η ομάδα μας, παρά την αστοχία της, έπαιζε με πάθος στην άμυνα και μείωσε στο πόντο, 61-60, 2,31’ για το τέλος. Η τύχη δεν ήταν με το μέρος μας στα τελευταία λεπτά και τελικά η ΝΕΜ γνώρισε την ήττα με 65-62.

Δεκάλεπτα: 14-19, 33-30, 51-45, 65-62

Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος): Ντόναλντσον 9, Ερμείδης 5 (1), Γοργόνης 5, Ναούμης, Σαχπατζίδης 12, Σκουλίδας 19 (6), Ευσταθιάδης, Βουλγαρόπουλος 1, Τζόρτζεβιτς 14.

Νεανική Εστία Μεγαρίδας (Μάνταλος): Μπράντφορντ 15, Μαλούκος, Γκάτζιας 9 (3), Ζαραϊδώνης 5 (1), Τσόχλας 12 (3), Κοκορέλης, Καλλινικίδης 4, Αρνόκουρος 6, Γερομιχαλός 11 (1).