Previous
Next
5DM_0008

ΝΕΜ- ΨΥΧΙΚΟ 67-75

H Νεανική Εστία Μεγαρίδος ηττήθηκε με 67-75 από το Ψυχικό σε αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Elite League. Πρώτος σκόρερ για τη ΝΕΜ αναδείχθηκε ο Άγγελός Γκάτζιας με 16 πόντους.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο πρώτο δεκάλεπτο με το Ψυχικό να προσπαθεί να φτιάξει μια διαφορά προς τα τέλη της περιόδου όπου και εξασφάλισε το μεγαλύτερο προβάδισμα του 9-14.

Η ΝΕΜ με τον Ντουμπίνσκι και τον Αγγελόπουλο πήρε προβάδισμα στο σκορ  με 18-14 προτού οι Βίκτορ και Σενγκου ισοφαρίσουν σε 18-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Ψυχικό πάτησε το γκάζι και με ένα σερί 19-5 (23-37) ανέβασε την διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της +14 για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με το Ψυχικό σταθερά μπροστά με 30-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν η σειρά της ΝΕΜ να αντιδράσει και να φτιάξει το δικό της σερί.

Ένα 17-5 έδωσε στην ΝΕΜ το προβάδισμα μετά από το πρώτο δεκάλεπτο με τον Δημήτρη Γερομιχαλό να ευστοχεί από την γραμμή των βολών.

Το Ψυχικό δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια και μέσα σε δυο λεπτά και με 10 αναπάντητους πόντους ανέβασε την διαφορά και πάλι σε διψήφια νούμερα.

Οι παίκτες του Γιώργου Μάνταλου προσπάθησαν για ακόμα μια φορά να βρουν την δύναμη επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης και το κατάφεραν.

Ο Άγγελος Γκάτζιας με 9 διαδοχικούς πόντους έβαλε την Μεγαρίδα και πάλι στο κόλπο της νίκης 62-62.

Ό ίδιος με 1:37 για το τέλος του παιχνιδιού μείωσε την διαφορά (67-69) αλλά με ένα μεγάλο τρίποντο από τον Νικ Παύλος έστειλε το ματς στους 5 πόντους (67-72).

Η ΝΕΜ δεν μπόρεσε για ακόμα μια φορά να επιστρέψει στο ματς και έτσι γνώρισε την τρίτη της ήττα στο πρωτάθλημα με 67-75.

Επόμενο παιχνίδι για τη ΝΕΜ, το Σάββατο 26/11 εκτός έδρας με τον Τρίτωνα.