Next
5DM_4171

NEM – ΗΡΑΚΛΗΣ 75-80

Για τη 17η αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν η Νεανική Εστία Μεγαρίδος υποδέχθηκε στη NEM BC Arena τον Ηρακλή.

Η ΝΕΜ είχε τον έλεγχό του για τρεις περιόδους, όμως στην 3η περίοδο ο Ηρακλής όχι μόνο κατάφερε να ροκανίσει  διαφορά 12 πόντων αλλά  και να πάρει τη νίκη με 75-80.

Η ΝΕΜ μπήκε καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στην 1η περίοδο με 22-19.

Στη 2η περίοδο οι δύο ομάδες έριξαν τον ρυθμό σε μια προσπάθεια να προσεγγίσουν καλύτερα την αναμέτρηση.

Η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου έτρεξε ένα καλό σερί το οποίο την βοήθησε να ανεβάσει τη διαφορά στους οκτώ πόντους (43-35) και να ολοκληρώσει έτσι το πρώτο ημίχρονο.

Η ΝΕΜ και στο 3ο δεκάλεπτο ήταν το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης και ανέβασε για ακόμα μια φορά το προβάδισμα πάνω από τους δέκα πόντους (59-47)

Ο Ηρακλής κατάφερε με τους Παπαντωνίου, Τέιλορ και Παπαρέγκα να κάνουν την ανατροπή από το -14 (61-47).

Οι παίκτες του Ηρακλή βρήκαν τον τρόπο να πάρουν το προβάδισμα το οποίο κράτησαν μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Μεγαρίδα-Ηρακλής ΚΑΕ 2022 75-80

Διαιτητές: Χριστινάκης-Τσιμπούρης-Νάστος (Παλάτος)

Δεκάλεπτα: 22-19, 43-35, 59-47, 75-80

Μεγαρίδα (Μάνταλος): Παλαιοχωρίτης, Γκάτζιας 11 (3), Παπαγιάννης 5 (1), Γερομιχαλός 19 (1), Πολυτάρχου 1, Ντουμπίνσκι 11 (3), Γουάιλι 5, Καλλινικίδης 8 (2), Γεωργαλάς 4, Ζαρκαδούλας 11 (3).

Ηρακλής ΚΑΕ 2022 (Γυμνόπουλος): Παπαρέγκας 21, Αμπατζάς 4, Γκάθραϊτ 2, Γοργόνης 4, Λιάπης 4, Μακρής, Χαριτόπουλος 9, Παπαντωνίου 12 (2), Τέιλορ 16 (2), Βουλγαρόπουλος 8.