Previous
Next
5DM_1445

NEM – ΦΕΑ 84-75

Η Νεανική Εστία Μεγαρίδος μετά από τρεις διαδοχικές ήττες, επικράτησε της ΦΕΑ με 84-75, για τη 14η αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν, στο ντεμπούτο του Μιχάλη Πολυτάρχου με τη φανέλα της ΝΕΜ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΝΕΜ κατάφερε να βρει γρήγορα διαφορά 9 πόντων (20-11) με τη ΦΕΑ να μένει κοντά στη λήξη της περιόδου με 20-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου παίζοντας εντυπωσιακό μπάσκετ, έστειλε την διαφορά στους 19 πόντους. Τα πολλά λάθη επέτρεψαν στην ομάδα της ΦΕΑ στα τελευταία δύο λεπτά να βρει τους τρόπους για να “ροκανίσει” τη διαφορά κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με διαφορά 11 πόντων (46-35).

Όπως έκλεισε το πρώτο ημίχρονο συνεχίστηκε και το τρίτο δεκάλεπετο με την “φλόγα” να έχει βγει εκτός ρυθμού με την διαφορά να πέφτει ακόμα και στους 5 πόντους. Εκεί η ΝΕΜ, με καθαρό μυαλό γρήγορα πήρε ξανά ανάσα στο σκορ και τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 65-53.

Ο εκνευρισμός και τα λάθη και από τις δύο ομάδες εμφανίστηκε για ακόμα μια φορά στις αρχές τις τελευταίας περιόδου.

Η ΝΕΜ στα πρώτα 5 λεπτά της περιόδου πέτυχε μόνο 4 πόντους στην επίθεση.

Οι Ζαρκαδούλας και Ντουμπίνσκι ανέβασαν την απόδοση τους, έδωσαν σπουδαίες λύσεις από την περιφέρεια με διαδοχικά τρίποντα και έδειξαν το δρόμο για τη νίκη.

Μεγαρίδα-ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ 84-75

Διαιτητές: Σώμος-Φραγκούλη-Τζίμης (Παπαφωτίου)

Δεκάλεπτα: 20-15, 46-35, 65-53, 84-75

Μεγαρίδα (Μάνταλος): Παλαιοχωρίτης 6 (1), Γκάτζιας 12 (2), Παπαγιάννης 10 (1), Γερομιχαλός 2, Πολυτάρχου 2, Ντουμπίνσκι 15 (4), Καλλινικίδης 4, Γεωργαλάς 7, Μότλεϊ 7, Ζαρκαδούλας 19 (4).

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Καρατζάς): Βαφειάδης, Στεργιάκης 15 (2), Κοντός 5, Ζήρος 3, Λίτσος, Καραχάλιος 13 (1), Δεϊμέζης, Καραλευθέρης 18 (2), Γαρέζος 6 (1), Δρόσος 6, Γεωργοπαπαδάκος 9 (1).