εικόνα_Viber_2021-12-01_12-10-23-388

NEM 🏀 SCHOOL NEWS (pic)

ΠΑΙΔΙΚΟ

ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ- ΝΕΜ 41-73

Ακόμα μια νίκη του παιδικού μας τμήματος, εκτός έδρας αυτή την φορά, στο κλειστό των Καμινίων με αντίπαλο την ομάδα του Προφήτη Ηλία. Η 🔥 μας άρχισε να λάμπει από νωρίς, αφού οι παίδες μας άρχισαν τον αγώνα με ένα σερί 10-0. Στο 1ο ημίχρονο η διαφορά συντηρούνταν συνεχώς σε διψήφια νούμερα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 17-30. Στο 3ο 10’ η🔥μας έκανε συντήρηση δυνάμεων και η λήξη της περιόδου μας βρήκε να προηγούμαστε με 14 πόντους. Στο τελευταίο 10’ ανεβάσαμε την απόδοσή μας ξανά και με ένα επιμέρους σκορ 12-30 τελείωσε το παιχνίδι με σκορ 41-73. Με αυτήν τη νίκη οι παίδες μας συνεχίζουν να βρίσκονται στην κορυφή του ομίλου τους και να μας κάνουν υπερήφανους. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και στον coach Μπούρη.

Επόμενο παιχνίδι για το παιδικό μας, το προσεχές Σάββατο, 4/12 στη NEM BC ARENA στις 17:30 με αντίπαλο τον Ερμή Περάματος.

ΕΦΗΒΙΚΟ

ΝΕΜ – ΑΟ ΒΑΡΗΣ 79-66

Εκπληκτική εμφάνιση και 2η συνεχόμενη νίκη για τους εφήβους μας, απέναντι στο πολύ ανταγωνιστικό σύνολο της Βάρης! Ο αγώνας άρχισε με τη 🔥 μας… «σβηστή» και τίποτα δεν προμήνυε αυτό που θα επακολουθούσε. Συγκεκριμένα, οι πολύ αξιόλογοι έφηβοι της Βάρης προηγήθηκαν 0-6 στο πρώτο δίλεπτο. Κάπου εκεί, σαν να γύρισε ο διακόπτης και άρχισε το θέαμα, αφού με δυναμική άμυνα και επιθέσεις επιπέδου αντρικού τμήματος, οι έφηβοί μας τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 25-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά κυμαινόταν συνεχώς σε διψήφια νούμερα και το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 39-29 υπέρ της φλόγας μας. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι έφηβοι μας έχασαν προσωρινά τη συγκέντρωσή τους κι επέτρεψαν στη Βάρη να πλησιάσει ακόμα και στους 4 πόντους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως, όλα άλλαξαν, αφού η υποδειγματική διάσπαση των εφήβων μας στο zone press των αντιπάλων είχε σαν αποτέλεσμα αρκετούς εύκολους πόντους κι έτσι το παιχνίδι έληξε με το άκρως εντυπωσιακό 79-66 υπέρ μας. Αυτή η νίκη θεωρείται πολύ σημαντική, καθώς εκτός από την βαθμολογική ανάσα που προσέφερε αναμένεται κι ευεργετική στην ψυχολογία των εφήβων μας, οι οποίοι αποτελώντας το πλέον νεανικότερο (μακράν του 2ου) σύνολο του ομίλου τους, αρχίζουν να προσαρμόζονται στην ηλικιακή διαφορά και να εμφανίζουν δείγματα του ταλέντου και του δυναμισμού τους, κάνοντας και αυτοί ως τμήμα τη🔥φλόγα να λάμπει εντονότερα κι εμάς, που έχουμε καθημερινή τριβή μαζί τους, υπερήφανους. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και στον κόουτς Υφαντή, ο οποίος με εκπληκτική διαχείριση κάλυψε επάξια το κενό του κόουτς Μπούρη, αλλά και στον κόουτς Μπούρη, ο οποίος με τη δουλειά του παρουσιάζει ένα τμήμα συνεχώς βελτιωμένο και πολύ δεμένο, δείχνοντας στην πράξη το ότι ο οργανισμός μας αποτελεί ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ. Και μιας και μιλάμε για ισχυρές σχέσεις, θα θέλαμε να εκφράσουμε τις βαθύτατες ευχαριστίες μας προς τους φιλάθλους – φίλους – συμμαθητές των εφήβων μας, που για ακόμα ένα εντός έδρας παιχνίδι δημιούργησαν μια φανταστική ατμόσφαιρα, και να τους πούμε πως οι θέσεις τους, εκεί, απέναντι από τον πάγκο μας, θα τους περιμένουν και στο προσεχές παιχνίδι του αντρικού μας, την ερχόμενη Κυριακή, όταν όλη η πόλη θα προσπαθήσει για ακόμα μια φορά να κάνει τη🔥να λάμψει περήφανα. Και ποιος ξέρει; Ίσως κερδίσουν και το PlayStation…

Επόμενο παιχνίδι για το εφηβικό μας την Κυριακή 5/12, εκτός έδρας με την Προοδευτική στις 14:30.