𝐅𝐨𝐥𝐥𝐨𝐰 𝐭𝐡𝐞 𝐟𝐥𝐚𝐦𝐞 🔥 𝐦𝐚𝐤𝐞 𝐧𝐞𝐰 𝐦𝐞𝐦𝐨𝐫𝐢𝐞𝐬

Previous
Next
0-02-05-d0e69c961cc01e18d8041e841d56d5862d48c57a3b232942937c1d87eb8c3781_2794473a3b9

Ήττα στις λεπτομέρειες…

Παρόλο που γύρισε από το -15, η ΝΕΜ έχασε ένα υπερπολύτιμο ριμπάουντ στο φινάλε, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και ηττήθηκε με 90-88 από τον Χαρίλαο Τρικούπη, ξεκινώντας με το αριστερό τον δεύτετο γύρο της Elite League Ερρίκος Ντυνάν.

Ο αγώνας

Αρκετά σκληρό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα. Η ΝΕΜ, στο μεγαλύτερο διάστημα της περιόδου είχε τα ηνία με πόντους των Γερομιχαλού και Ζαραϊδώνη. Τα Μέγαρα έχασαν το μυαλό τους στο τελευταίο δίλεπτο του δεκαλέπτου, έκαναν πολλά λάθη και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 20-15, με τον Γκλάσπερ να έχει 7 πόντους.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Χαρίλαο Τρικούπη να έχει τον έλεγχο και να παίρνει και διαφορά οκτώ πόντων. Ωστόσο, τα Μέγαρα κατάφεραν να μειώσουν στο 17′ σε 31-26. Ακόμα όμως ένα black out η διαφορά πήγε στους 10, 36-26. Το ημίχρονο έκλεισε στο 36-29, με τη ΝΕΜ να είναι πίσω με 7 πόντους.

Με ένα 6-0 ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο ο Χαρίλαος Τρικούπης που πήρε την μεγαλύτερη διαφορά του στον αγώνα, 42-29. Ένα τρίποντο του Γκάτζια κι ένα δίποντο του Μπράντφορντ έκαναν το 42-34. Με τρομερή άμυνα και καλάθι του Γερομιχαλού, η “φλόγα” έφτασε ακόμα πιο κοντά, 42-38 στο 25′. Η απόσταση των δύο ομάδων, μίκρυνε ακόμα περισσότερο με τρίποντο και φάουλ του Μπράντφορντ για το 44-42. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα 7-0 σερί έκαναν το 51-42. Ο Γκάτζιας μείωσε στο 51-45, αλλά και πάλι η “φλόγα” πλήρωσε το κάκιστο φινάλε στο δεκάλεπτο για το 58-46 στο 30′.

H NEM δεν μπόρεσε να μπει στη διεκδίκηση της νίκης ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο και βρέθηκε πίσω με 15 πόντους, 61-46. Ένα 5-0 σερί για τα Μέγαρα, έκαναν το 61-51 στο 33′. Η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου δεν τα παράτησε και με ρειστάλ του Κρίστιαν Μπράντφορντ μείωσε ακόμα παραπάνω στους 5, 61-56 στο 35′. O Γερομιχαλός με μεγάλο τρίποντο, μείωσε στο 66-62. Ο Μπράντφορντ το έβλεπε… βαρέλι και με νέο μεγάλο σουτ, έφερε την “φλόγα” σε απόσταση αναπνοής για να έρθει ο Γερομιχαλός και με φόλοου να κάνει το 69-69. Ο Μπράντφορντ ήταν ασταμάτητος και με προσωπικό σόου, έκανε το 73-70 στα 20” για το τέλος. Ένα χαμένο ριμπάουντ, στοίχισε στην ομάδα μας, με τον Χαρίλαο Τρικούπη να πετυχαίνει καλάθι 1,5” πριν τη λήξη και να στέλνει το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ. Ο Χαρίλαος Τρικούπης, ήταν πιο συγκεντρωμένος στις καίριες αποφάσεις και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 90-88.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 36-29, 58-46, 75-75, 90-88 (παρ.)