𝐅𝐨𝐥𝐥𝐨𝐰 𝐭𝐡𝐞 𝐟𝐥𝐚𝐦𝐞 🔥 𝐦𝐚𝐤𝐞 𝐧𝐞𝐰 𝐦𝐞𝐦𝐨𝐫𝐢𝐞𝐬

Previous
Next

Ήττα στην παράταση από τον Ηρακλή

Η ΝΕΜ δεν τα κατάφερε κόντρα στον Ηρακλή γνωρίζοντας την ήττα με 95-93 στο έξτρα πεντάλεπτο. Πλέον οι Θεσσαλονικείς έχουν κάνει το 3-2 στην σειρά, η οποία μεταφέρεται το Σάββατο στο Ιβανώφειο.

Ο αγώνας

Νευρικός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να έχουν ευστοχήσει σε 2 τρίποντα μετά από τρία λεπτά. Με Γερομιχαλό και Μπράντφορντ η 🔥 προηγήθηκε με 10-8 στο 5’. Η ομάδα μας ήταν εξαιρετική στην άμυνα και με ένα 5-2 επιμέρους έκανε το 15-10. Ο Ηρακλής είχε καλύτερο φινάλε στην περίοδο την οποία έκλεισε μπροστά στο σκορ με 18-17.

Καλύτερο ήταν το ξεκίνημα για τον Γηραιό στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο οποίος πήρε προβάδισμα 6 πόντων, 30-24 στο 14’. Το παιχνίδι ήταν μεγάλο ντέρμπι με την 🔥 να μένει κοντά με μεγάλα σουτ του Κόκο και του Γερό για το 37-37 στο 19’. Το ημίχρονο έκλεισε στο 40-39 για τους φιλοξενούμενους.

Με 6-0 σερί μπήκε ο Ηρακλής και προηγήθηκε με 46-39 στο πρώτο λεπτό του δεκαλέπτου. Ο Γηραιός με τρίποντο του Σοκ έκανε το 49-42, δείχνοντας να πατάει εξαιρετικά στο ματς. Η φλόγα απάντησε άμεσα με ένα σερί 9-0 έκανε το 51-49 στο 25’. Ο Παπαρέγκας με 2 συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 55-51 στο 28’. Την σκυτάλη πήρε ο Μαστρογιαννόπουλος, ο οποίος με δύο δικά του έκανε το 61-53. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν και την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 61-55.

Ο Ηρακλής έβρισκε διαρκώς λύσεις και κρατούσε με ασφάλεια μια διαφορά 6-8 πόντων, για το 69-63 στο 33’. Η ΝΕΜ με τον Γκάτζια να σκοράρει 4 σερί πόντους μείωσε στους 3, 74-71. Η 🔥έφτασε ακόμα πιο κοντά με τρίποντο του Γερομιχαλού για το 76-74. Η ομάδα μας με βολές του Γκάτζια ισοφάρισε 78-78 αλλά ο Ηρακλής με 5-0 σερί έκανε το 83-78 στο 39’. Παρόλο που ο Ηρακλής προηγήθηκε με 4, 84-80 στα 18’’ η φλόγα βρήκε 4 πόντους για το 84-84. Η ομάδα μας έβγαλε την άμυνα και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, με τις διαφορές να είναι μικρές. Ο Ηρακλής ήταν πιο τυχερός και πιο ψύχραιμος στο τελευταίο λεπτό και πήρε τη νίκη με 95-93, αφού το σουτ του Γερομιχαλού στο φινάλε δεν βρήκε στόχο.

Δεκάλεπτα: 17-18, 39-40, 55-61, 84-84, 93-95 (πρτ.)

Νεανική Εστία Μεγαρίδας (Μάνταλος): Μπράντφορντ 23 (1), Γκάτζιας 12 (2), Ζαραϊδώνης 2, Τσόχλας 2, Κοκορέλης 12 (2), Καλλινικίδης, Αρνόκουρος 1, Μαντίκος 7 (1), Γερομιχαλός 34 (4).

Ηρακλής (Κακιούσης): Παπαρέγκας 14 (4), Σοκ 9 (2), Πουλιανίτης 3 (1), Πράπας 4, Μαλέσεβιτς 15 (1), Σπρίντζιος 3 (1), Κάρι 18 (3), Κώττας 4, Σαρικόπουλος 2, Μαστρογιαννόπουλος 23 (4).