Previous
Next
EUROKINISSI

H δύναμη της Arena!

Την 13η νίκη της στο πρωτάθλημα της Elite League Ερρίκος Ντυνάν πανηγύρισε η φλόγα, η οποία επικράτησε εντός έδρας του Ψυχικού με 78-65. Η ομάδα μας άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενων και με το δίδυμο Γερομιχαλού – Μπράντφορντ να βάζει 52 πόντους, έφυγε με χαμόγελα από το κλειστό.

Ο αγώνας

Πάρα πολύ κλειστό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ. Η ΝΕΜ προηγήθηκε με 12-11 με τρίποντο του Γερομιχαλού. Το Ψυχικό απαντούσε με Παπανικολάου και Διαμαντάκο, αλλά ο Γερομιχαλός δεν είχε αντίπαλο, το έβλεπε… βαρέλι από μακριά και διαμόρφωσε το 15-14 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Με τρίποντο του Τσόχλα μπήκε η ΝΕΜ για το 18-14. Η ΝΕΜ διατηρούσε το προβάδισμα και με βολή του Καλλινικίδη έκανε το 24-21 στο 14′. Το Ψυχικό μείωσε με τον Μπαλό, αλλά ο Κρίστιαν Μπράντφορντ με 4 πόντους συνεχόμενους έκανε το 28-23. Ο Παπανικολάου με τρίποντο μείωσε στους 2, 30-28. Η Μεγαρίδα ήταν ουσιαστική και με πόντους των Διόσκουρων, Μπράντφορντ και Γερομιχαλού έστειλαν την διαφορά στους 6, 35-29. Ο Κουκάς με τρεις πόντους, μείωσε στους 3, 35-32. Τελικώς το ημίχρονο έκλεισε στο συν 1 για την ΝΕΜ, 37-36.

Με ένα 6-0 σερί, με τρεις πόντους του Αθανασούλα και τρεις του Διαμαντάκου ξεκίνησε το Ψυχικό το τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 42-37. Με Γκάτζια και Γερομιχαλό απάντησε η ΝΕΜ και ισοφάρισε σε 42-42. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν των… σερί με το Ψυχικό να παίρνει πόντους με Ρος και Παπανικολόπουλου έκανε το 49-45. To Ψυχικό με τρίποντο του Αθανασούλα έκανε το 54-52, αλλά η ΝΕΜ με Μπράντφορντ και Γερομιχαλό έκανε το 60-54.

Με 6-0 σερί μπήκε το Ψυχικό στο δεκάλεπτο και ισοφάρισε σε 60-60 στο 31′. Ο Μπράντφορντ με τρίποντο και βολή, ο Γερομιχαλός με δίποντο και ο Κοκορέλης με γκολ-φάουλ έδωσαν το μεγαλύτερο προβάδισμα στην ΝΕΜ, 69-60 στο 34′. Με τρίποντο του Γκάτζια έγινε 72-62. Τα Μέγαρα με εντυπωσιακή άμυνα έκαναν το 78-62 με 2 λεπτά να απομένουν. H ομάδα μας ήταν ψύχραιμη και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη με 78-65.

15-14, 37-36, 60-54, 78-65