Previous
Next
IMG_20220916_180244_1

Πολύ κακή εμφάνιση για τη ΝΕΜ  στο τουρνουά «Αισχύλεια 2022»!

Μπορεί η Νεανική Εστία Μεγαρίδος να ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά, καθώς επικράτησε του ΚΑΟΚ με 85-75 καταφέρνοντας να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό, που θα βρει απέναντι της την Ακαδημία Ελευσίνας, η οποία νίκησε τον διοργανωτή Πανελευσινιακό με 76-59 αλλά αυτό ειλικρινά έχει λίγη σημασία μετά την τραγική εμφάνιση της🔥μας!

Η ΝΕΜ δεν κατάφερε να παρουσιάσει όσα θα ήθελε το staff στο παρκέ που είδε την Κόρινθο να ξεκινάει εντυπωσιακά την αναμέτρηση. Το ζητούμενο στο τουρνουά ήταν η αμυντική προσήλωση και οι 30 πόντοι παθητικό στο 1ο δεκάλεπτο μόνο ικανοποιητικό δεν κρίνεται καθώς η Κόρινθος με εντυπωσιακό τρόπο προηγήθηκε με 19-30 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με ένα καλό σερί η «φλόγα» ροκάνισε τη διαφορά με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την ΝΕΜ πίσω στο σκορ 42-47.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Γιώργου Μάνταλου σε μια προσπάθεια να παίξουν καλύτερο μπάσκετ πίεσαν περισσότερο και τελικά κατάφεραν να βρουν τον τρόπο να πάρουν το πρώτο προβάδισμα στο παιχνίδι με 69-67 στο 4ο δεκάλεπτο.

Η Νεανική Εστία Μεγαρίδος πήρε τελικά την νίκη με 85-75 και μαζί το εισιτήριο για τον τελικό του τουρνουά αλλά ο Γιώργος Μάνταλος δεν κρύφτηκε πίσω από την νίκη, κρούοντας το καμπανάκι για την συνέχεια δηλώνοντας εμφατικά: «Δεν έχει παίξει καμία ομάδα στο ελληνικό μπάσκετ, χειρότερο πρώτο ημίχρονο απ’ ότι εμείς σήμερα»!

Υπενθυμίζουμε ότι ο τελικός του τουρνουά «Αισχύλεια 2022» θα διεξαχθεί σήμερα Σάββατο 17/9 στις 20:00 στο κλειστό γυμναστήριο «Παναγιώτης Βογιατζής» με αντίπαλο για την🔥 μας την Ακαδημία Ελευσίνας.